ÚJ KÉPZÉSI RENDSZER a magyar felsőoktatásban A magyar felsőoktatásban 2006. szeptemberétől gyökeres változások mennek végbe, melynek alapjait a 2005. évi felsőoktatásról szóló CXXXIX. törvény, valamint annak végrehajtásáról szóló 79/2006. (IV.5.) sz. Korm.rendelet, illetve az európai oktatási miniszterek 1999-ben Bolognában aláírt szándéknyilatkozata teremtette meg. A Bologna-folyamat lényege A Bologna-folyamat célja az európai felsőoktatás ésszerű harmonizációja. A Bolognai Nyilatkozatot aláíró országok (1999-ben 29 és később újabb tizenhat) önként vállalták, hogy felsőoktatás-politikáikat összehangolják. E folyamat eredményeképpen az egyes országok felsőoktatási rendszerei egy nagy, európai rendszer, az Európai Felsőoktatási Térség részeivé válhatnak. Az új képzési rendszer A magyar felsőoktatás hagyományos egyetemi és főiskolai szintű képzési szerkezetét 2006. szeptemberétől felmenő rendszerben új képzési szerkezet váltja fel. Az első képzési ciklusban 101 új alapszak indul el -jellemzően 6-8 féléves képzési idővel -, melyek közül a 2006/07-es tanévben az Eszterházy Károly Főiskolán 21 szakon kezdődik meg az oktatás.
Tanulmányi rend az
Eszterházy Károly Főiskolán
A tanulmányi követelményeket az OM rendeletben megfogalmazott képzési és kimeneti követelmények (KKK) és a kari tanácsok által elfogadott tantervek határozzák meg. Az alap- és mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeit a 15/2006. (IV.3.) sz. OM rendelet tartalmazza. A hallgatók tanulmányi és vizsgaszabályait a főiskola Szenátusa által elfogadott Tanulmányi és Vizsgaszabályzat állapítja meg (ld. www.tik.ektf.hu valamint a CD-n a Szabályzatok menüpont alatt) Ének-zenetanár, ének-zenetanár, karvezetés és rajz-vizuális kommunikáció szakon a hallgatóknak az alábbi területeken kell tanulmányi követelményeket teljesíteniük:
2002. szeptemberétől a magyarországi felsőoktatási intézmények egységes tanulmányi rendszert, un. kreditrendszerű képzést vezettek be. A kreditek azon - a hazai és nemzetközi tapasztalatok figyelembevételével kialakított becslés alapján megállapított - összes hallgatói tanulmányi munkaidőn alapulnak, amely egy átlagos képességű hallgatótól a tanulmányok teljesítése érdekében elvárható. A kreditekkel elismert összes hallgatói tanulmányi munkaidő a tanórákat és az egyéni hallgatói munkaórákat is tartalmazza. Az Eszterházy Károly Főiskola életében közel 15 éves hagyománya van a kreditrendszerű képzésnek, mely nagyfokú rugalmasságot, szabadságot biztosít a hallgatók számára, ugyanakkor óriási felelősséget is ruház rájuk: tanulmányaikat a vizsgaszabályzatban leírt szabályok figyelembevételével saját maguk ütemezhetik - a tanegységek felvételének, illetve teljesítésének sorrendjét a képzés időtartamán belül maguk határozhatják meg. A szakos tanulmányokban való előmenetel - egészen az oklevélszerzésig - a szak képzéséért felelős tanszékek által kidolgozott és meghirdetett kritériumok alapján történik. A tanszékeknek biztosítaniuk kell a szakmailag kötelező, kötelezően választható és szabadon választható kurzusokat. Ha a hallgató a tanulmányi követelményeket sikeresen teljesíti, kreditpontot szerez. A megszerezhető kreditek száma nem függ a sikeres megfelelés fokozatától (elégséges vagy jó osztályzattal ugyanannyi kreditet lehet szerezni, illetve ugyanazon tanegység teljesítése során a "megfelelt" és a "kiválóan megfelelt" minősítéssel ugyanannyi kreditpontot kell elszámolni). A tantervben előírt valamennyi vizsga eredményes letételét, a tanulmányi követelmények teljesítését a végbizonyítvány (abszolutórium) igazolja. A végbizonyítványt a dékán írja alá a hallgató leckekönyvében. A záróvizsgára bocsátás feltétele: a tantervben előírt tanulmányi kötelezettségek teljesítése, azaz az abszolutórium megszerzése. A záróvizsga részei:
A bizonyítvány, illetve az oklevél kiadásához minimálisan megszerzendő kreditek száma: A felsőfokú szakképzésben résztvevő hallgatók számára a sikeres szakmai vizsga alapján a főiskola az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést igazoló bizonyítványt ad ki. A bizonyítvány megszerzéséhez a hallgatónak legalább 120 kreditet kell teljesítenie. Sikeres záróvizsga alapján a főiskola a BA/BSc alapképzésben, a főiskolai képzésben és egyetemi kiegészítő alapképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató számára oklevelet állít ki. Az oklevél kiállításához megszerzendő kreditek száma: Az oklevél kiadásának feltételét BA/BSc képzésben a 15/2006. (IV.3.) sz. az alap és mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeiről szóló OM rendelet határozza meg. A művészeti felsőoktatás alapképzési szakjainak képesítési követelményeiről szóló Korm. rendelet száma: 105/1998. (V.23.)
Az alapfokozat (BA/BSc) megszerzéséhez szükséges nyelvi követelmények: Egy élő idegen nyelvből államilag elismert középfokú C tipusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges az alábbi szakokon: Államilag elismert középfokú C tipusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges egy olyan idegen nyelvből, amelyen a szakmának tudományos irodalma van: Államilag elismert legalább középfokú C tipusú szaknyelvi vagy felsőfokú C tipusú általános nyelvvizsga, illetve ezekkel egyenértékű érettségi bizonyítvány vagy oklevél szükséges: Egy idegen nyelvből államilag elismert középfokú C tipusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges: Anglisztika és romanisztika szakokon a záróvizsga letétele a nyelvvizsga-követelmények teljesítését igazolja. Főiskolai képzésben az oklevél kiadásának nyelvi követelményei: Alapfokú C tipusú államilag elismert nyelvvizsga egy idegen nyelvből vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges: Egyetemi képzésben az oklevél kiadásának nyelvi követelményei: Egy élő idegen nyelvből egynyelvű vagy kétnyelvű középfokú C tipusú és egy másik élő idegen nyelvből egynyelvű vagy kétnyelvű alapfokú C tipusú államilag elismert nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges: Beszámítás az előző tanulmányok alapjánNem kell teljesíteni a tantervben előírt követelményeket (de a Neptunban a kurzusra be kell jelentkezi), ha a hallgató azokat korábban már elsajátította, és ezt hitelt érdemlő módon igazolja. A korábbi tanulmányok elismerése iránti kérelmet a Kredit Bizottságnak címezve az erre a célra rendszeresített nyomtatványon a Tanulmányi és Információs Központban kell benyújtani a félévkezdés hónapjának 20. napjáig. A kérelemhez csatolni kell a leckekönyvi fénymásolatot, valamint a tantárgyleírást. A beszámításokkal kapcsolatos további információkat a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat 7. §.-ban olvashat. A beszámítást kérelem alapján az alábbi esetekben megkapja a hallgató:
ha 2001-ben vagy az azt követő években
A beszámításokhoz szükséges nyomtatvány beszerezhető a TIK-ben vagy nyomtatható a www.ektf.hu/admin/nyomtatv/index.html web-oldalról. Idegen nyelvi oktatás, nyelvvizsgaA jogszabályban előírt nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése érdekében a nem idegen nyelv szakos hallgatók számára a főiskola 4 féléven keresztül, heti 4 órában idegen nyelvi kurzusokat ír elő, amelyeket az Idegennyelvi Képzési Központ hirdet meg. Az idegen nyelvi tanulmányi kötelezettségekre is az általános kreditszámítási elvek érvényesek. A nyelvórákkal kapcsolatos információk és a tudásszintek meghatározása megtalálható az Idegennyelvi Képzési Központ hirdetőtábláján. Beiratkozás, tanegységek felvételeA felvétel alapján főiskolai tanulmányok megkezdésére jogot szerzett hallgatók kötelesek a a regisztrációs időszak - legkésőbb a felvételt kimondó határozatot követő tanévre - beiratkozni. A beiratkozás elmulasztása esetén a felvételi határozat érvényét veszti. A beiratkozáshoziratkozási lapot kell kitölteni, A hallgató a tanulmányai során egy alkalommal iratkozik be, minden további félévben bejelentkezik. A bejelentkezés azt jelenti, hogy legalább egy tanegységet felvesz a számítógépes rendszerben. A tanegységek felvétele az ún. regisztrációs időszakban - a félévkezdést megelőző két hétben - a NEPTUN programban történik. A NEPTUN rendszerben a hallgatók az alábbi feladatokat kötelesek elvégezni: A főiskolára felvételt nyert hallgató un. NEPTUN-kódot és jelszót kap, melynek segítségével bejuthat a rendszerbe. Elérhetősége: http://neptun.ektf.hu. A hallgató rendszerbeli tevékenysége biztonságos, a személyiségi jogokat nem sérti meg, a hallgató csak saját törzsadataihoz juthat hozzá, illetve ahhoz az információhoz, amit a hallgatótársak magukról ismertetni akarnak. A NEPTUN_HALLGATÓI modul részletes leírását ld. a főiskola honlapján: www.ektf.hu A költségtérítés és egyéb díjak befizetésének módjaA költségtérítés és egyéb díjak csak banki átutalással az alábbi számlaszámra (gyűjtőszámlára*) történő befizetéssel teljesíthető:
Postai befizetést a rendszer nem fogad el!! A banki átutalás menete a következőA hallgató banki átutalási szelvényt tölt ki, amelynek "Közlemény" rovatába feltünteti a Neptun kódját NK-kezdéssel! (A program működése szempontjából elengedhetetlen, hogy a Neptun kódot előzze meg az NK- jelzés. Pl.: ha a Neptun kód BPA15Y, akkor a közlemény rovatba NK-BPA15Y bejegyzést kell írni.) *Gyűjtőszámla: a Főiskolai Hallgatói Önkormányzat által a Kereskedelmi és Hitelbankban a hallgatói befizetésekre létrehozott számla, melyre a hallgató a Neptun kódja alapján egyénileg utalhat pénzösszeget. Ez az összeg a főiskola számláján csak a Neptun rendszerben történt hallgatói rendelkezés után jelenik meg. Postai befizetést a rendszer nem fogad el! A főiskola működését, a hallgatók jogait és kötelezettségeit az alábbi legfőbb kiadványok szabályozzák, illetve tartalmazzák főiskolánkon:
A Tanulmányi és Információs Központ - a TIKA Tanulmányi és Információs Központ (TIK) a hallgatók tanulmányaival, pénzügyeivel kapcsolatos intézményi szintű szolgáltatásokat végzi. Hat szervezeti egységből áll, melyeknek a hallgatók különböző adminisztrációs ügyeinek intézése a feladatuk. Bölcsészettudományi tanulmányi csoport A hallgató a beiratkozáskor leckekönyvet kap. A szorgalmi időszak utolsó hetében a hallgató a Neptun számítógépes nyilvántartás alapján köteles a felvett tanegységek adatait beírni a leckekönyve megfelelő rovataiba. Ez az egyedüli alkalom, hogy a hallgató a leckekönyvébe adatot írhat. A hiányosan vagy a tévesen beírt adatot csak a TIK módosíthatja. Hallgatóknak adható támogatások és fizetendő díjak, térítésekLd. a www.tik.ektgf.hu/szabalyzatok menüpont alatt. A diákigazolványrólÁllandó diákigazolványA főiskolára beiratkozott hallgató diákigazolványra jogosult.. Az állandó diákigazolványok érvényesítését az érvényesítő matrica felragasztásával a tanulmányi előadók végzik félévente (március 31-ig és október 31-ig). Az érvényesítést megelőzően a beiratkozás jogszerűségét ellenőrizni kell.
Ideiglenes diákigazolványAz ideiglenes diákigazolvány két részből áll: A diákigazolványhoz kapcsolódó kedvezményrendszer elérhetőségei: A diákhitelrőlA hallgatói hitelrendszer célja, hogy minden fiatal számára esélyt teremtsen a felsőoktatásban való részvételre, függetlenül az egyén, illetve családja anyagi teherviselő képességétől, valamint hogy a Kormány hosszú távon biztosítsa az általánosan hozzáférhető, tömeges és minőségi felsőoktatás fenntarthatóságának feltételeit a magyar gazdaság fejlesztése érdekében. A hallgatói hitel igénybevételének feltételeiHallgatói hitelre az a magyar állampolgár jogosult, aki
A hallgatói hitelt tanulmányi félévenként 5 hónapra vonatkozóan, legfeljebb a beiratkozás szerinti szak képesítési követelményében meghatározott képzési időtartamra lehet felvenni. A hallgatói hitel folyósításaA hallgatói hitelt a folyósítás időszakában tárgyhó 15-ig a Diákhitel Központ Rt. a hitelfelvevő rendelkezésére bocsátja. A hallgatói jogviszony szüneteltetésének időtartama alatt a Diákhitel Központ Rt. a hallgatói hitelt nem folyósítja. A hallgatói hitel törlesztéseA törlesztési kötelezettség kezdete a hallgatói jogviszony megszűnése, legkésőbb azonban a hitelfelvételi jogosultság megszűnése. A kölcsönszerződés szerint a havi hiteltörlesztés összegét a Diákhitel Központ Rt. úgy állapítja meg, hogy a hitelfelvevő fennálló tartozását az 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban: Tny.) szerinti öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig a hitelfelvevő még hátralevő éveinek megfelelő futamidejű hitellé alakítja át. A kötelezettség megfizetését legkésőbb az adott évet követő hó 12-ig a Diákhitel Központ Rt. e célra nyitott számlájára kell teljesíteni, a hitelfelvevő nevének és adóazonosító jelének feltüntetése mellett. A törlesztési kötelezettség szünetel az alatt az időtartam alatt, amikor a hitelfelvevő a Tny. szerinti rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban, illetőleg GYES-ben vagy GYED-ben részesül, kötelező sorkatonai vagy polgári szolgálatot teljesít. |